Α2 ανδρών: Με νίκη και στη δεύτερη θέση έκλεισε τον πρώτο γύρο η Πυλαία

Με νίκη έκλεισε τον πρώτο γύρο η Πυλαία που επικράτησε του Αρίωνα Πτολεμαίδας με σκορ 35-26 για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Η ομάδα του Πάνου Γούσιου ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι φτάνοντας να προηγείται με σκορ 11-4 στο 20'. Στο δεκάλεπτο που απέμενε για το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι με ενα επι μέρους σκορ 3-8 μείωσαν στη λήξη του ημιχρόνου σε 14-12.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε επίπεδο ασφαλείας, για να φτάσουν
τελικά στη νίκη με σκορ 35-26, τερματίζοντας το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, δύο πίσω από τον πρωτοπόρο Φαίακα που έχει κι ενα παιχνίδι λιγότερο.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ 35-26
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 8-3, 10-4, 11-4, 12-9, 14-12 (ημχ.) 19-12, 22-16, 24-18, 29-21, 32-22, 35-26

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Μιχαηλίδης, Τσεσμετζίδης 1, Αλατσατιανός, Ανθομελίδης, Κουκμίσης 7, Ανανιάδης 3, Γιαννακίδης, Αντωνιάδης 3, Αλεξανδρίδης 2, Ελέτα 3, Πετρίδης 3, Παπαγεωργίου 2, Ιλερής 6, Ψωμανθιανός 2, Τοκατζόγλου, Ζαφείρης 3.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Δημήτρης Πασιαλής): Αβραμίδης 1, Κόλλιας, Ασιανός, Νικολαΐδης, Ακριτίδης, Γιώσκος, Τσαναξίδης 7, Παρπουλάς 8, Τσίτσιος, Μουλάκης 3, Παπαχρήστου, Παναγιωτίδης 5, Πασσαλίδης, Κατωτοικίδης 2.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα:3-2, Πέναλτι: 4/5-2/3