Στην τρίτη θέση ο Διομήδης στο τελείωμα του πρώτου γύρου

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε στην Θεσσαλονίκη επί του Φοίβου ο Διομήδης. Η ομάδα του Άργους ήταν καλύτερη, πήρε τον έλεγχο από την αρχή του ματς και επικράτησε με 23-29 χωρίς να αφήσει τον αντίπαλο να πλησιάσει και να απειλήσει. Με αυτή τη νίκη ο Διομήδης τερμάτισε στην τρίτη θέση στο μισό της κανονικής περιόδου.

Αγωνιστικά, ο Διομήδης ξέφυγε με πέντε γκολ διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου
μέρους. Ο Φοίβος δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο δεύτερο μέρος και η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο και έφτασε τα επτά γκολ από τα πρώτα λεπτά. Εκεί κρίθηκαν όλα.

ΦΟΙΒΟΣ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ 23-29
Πεντάλεπτα: 2-3, 2-4, 3-6, 6-9, 8-13, 10-15 (ημχ.) 11-18, 13-21, 16-23, 18-24, 19-25, 23-29

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήρτρης Πελεκίδης): Πίτσιος 4, Μέτσης 4, Καβουσανάκης 2, Μπαλαμός 2, Κεχαγιάς, Παπαδόπουλος Π. 1, Δεληζάνος 2, Μπόσκος 1, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Παπαδόπουλος Χ., Μανωλούδης 2, Πατσιάς 1, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 3, Χατζηβακαλέλης 1.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης 2, Κρεμαστιώτης 2, Σμυρνιώτης, Αργυρού Χ. 2, Αργυρού Ι. 6, Χειβιδόπουλος 1, Μάρκοβιτς 3, Μπεκιάρης, Τσάτσας, Μούγιτς, Γιόσμου 6, Άρσιτς, Δάσκαλος 6.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-0/3