Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών: Έκπληξη με το... καλημέρα

Η κάτοχος του τροπαίου, Γαλλία, έπεσε θύμα έκπληξης στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ιαπωνία, αφού ηττήθηκε  από τη Ν. Κορέα με σκορ 29-27. Η γαλλική ομάδα αν και είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο (13-12), υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη στο δεύτερο μέρος και έτσι δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τον ρόλο του φαβορί.

Η οικοιδέσποινα Ιαπωνία ξεκίνησε με το... δεξί κερδίζοντας την Αργεντινή με 24-20, ενώ σε άλλη αναμέτρηση, το Μαυροβούνιο χάρη σε τρία γκολ στα τελευταία δύο λεπτά, γλίτωσε τα χειρότερα κόντρα στην Σενεγάλη. Η Σλοβενία στην οποία αγωνίζεται η παίκτρια του ΠΑΟΚ, Τέγια Φερφόλια, επικράτησε της Ολλανδίας με 32-26 και η ίδια σημείωσε 1 γκολ.