Εξαιρετικός ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Διομήδη και ελπίζει ακόμα στην πρωτιά

Μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε του Διομήδη με 36-25 για την 21η αγωνιστική της Handball Premier, έχοντας ενα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Στέλιου Σειρεκίδη η οποία έχει εξασφαλίσει την 2η θέση του πρωταθλήματος, έφτασε τους 37 βαθμούς και διατηρεί ελπίδες ακόμα και για την 1η θέση εαν στραβοπατήσει ο Ολυμπιακός στα παιχνίδια με ΧΑΝΘ η Δούκα. Από την άλλη ο Διομήδης παρέμεινε στην 5η θέση με 28 βαθμούς και περιμένει το αυριανό παιχνίδι του Δούκα με τον Αερωπό για να δει αν έχει ελπίδες για την 4η θέση στην κανονική περίοδο που δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά των πλέι οφ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 μόλις στο 4'. Ο Διομήδης
άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την απόδοση του και πλησίασε στο 1 τέρμα στο 13' (7-6). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευομενοι και την αλλαγή του τερματοφύλακα του Διομήδη Άρσιτς με τον 17χρονο Παπαντωνόπουλο, άνοιξαν τη διαφορά και πάλι, που έφτασε στα 4 τέρματα στο ημίχρονο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17-13.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα, δυσκόλεψαν την επιθετική λειτουργία του Διομήδη, με αποτέλεσμα να κλέψουν μπάλες και να βγούν αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό και να ανοίξουν τη διαφορά που έφτασε τα 10 τέρματα στο 45' (7-6). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, που βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ με σκορ 36-25

ΠΑΟΚ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 36-25
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 9-7, 13-9, 14-11, 17-13 (ημ.), 19-14, 22-16, 27-17, 29-19, 33-22, 36-25

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 7, Παλάσκας 8, Τσίλης 4, Νικολαϊδης 3, Κοκώνης 3, Πούλσεν, Αποστόλου 2, Καλόμοιρος 1, Μαστορογιάννης 2, Πέτοβιτς, Κέζιτς 1, Κυπραίος 1, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 4, Κοτανίδης, Πανιόπουλος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 2, Κρεμαστιώτης 2, Αργυρού 5, Σάτον 6, Χειβιδόπουλος 1, Ντούρος, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 3, Τσάτσας, Χαντέλης 1, Νικηφόρου 2, Αρσε, Γιόσμου 3.

Διαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης. Δίλεπτα: 5-4 Πέναλτι:3/3-2/4