Αήττητος τελείωσε τα πλέι οφ ο Διομήδης

Αήττητοι ολοκλήρωσαν τα πλέι οφ οι «Λύκοι»- Την Δευτέρα 23 Μαΐου (16:30- ΕΡΤ2) ο πρώτος τελικός

Ελεύθερο παιχνίδι, χωρίς άγχος με νέα παιδιά να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, πραγματοποιήθηκε στην Αγία Τριάδα για την 5η αγωνιστική της Handball Premier. O Διομήδης νίκησε 23-20 τον Φίλιππο και έτσι ολοκλήρωσε αήττητος την Β’ φάση. Οι δύο προπονητές επέλεξαν να ξεκουράσουν αρκετούς παίκτες ενόψει των τελικών που θα αρχίσουν την Δευτέρα 23 Μαΐου, έχοντας παράλληλα ευκαιρία να δουν νέα σχήματα.

Για τους «Λύκους» εκτός αποστολής έμειναν οι Πασσιάς, Άντρεγιτς, ενώ δεν αγωνίστηκαν καθόλου Παπαδόπουλος, Λοίζος. Από την άλλη πλευρά στη Βέροια έμειναν οι Σανίκης, Καρυπίδης, Μπαντής, Δραγκόλας.

Στο πρώτο μέρος, oι γηπεδούχοι, πιο αποτελεσματικοί στο τελείωμα των φάσεων, πήραν ένα
προβάδισμα δυο τερμάτων και στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους πέρασαν με 12-9 25’ και 14-10 στο 29’ για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 14-11.

Στο δεύτερο μέρος η ανωτερότητα των γηπεδούχων διατηρήθηκε. Αρχικά εκμεταλλεύτηκαν τον παίκτη παραπάνω από τις δίλεπτες του Φιλίππου και προηγήθηκαν με 17-12 στο 38’. Ο Φίλιππος αντέδρασε προσωρινά και μείωσε 17-14 με δυο γρήγορα τέρματα αλλά οι παίκτες του Μίμη Δημητρούλια ξέφυγαν ξανά με 20-15 στο 44’ και 22-16 στο 48’. Το ματς εκεί κρίθηκε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, ο Φίλιππος δεν απείλησε και οι γηπεδούχοι έφτασαν χωρίς πίεση στο 23-20.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 23-20
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-2, 7-5, 10-8, 12-10, 14-11 (ημχ.), 15-12, 18-14, 20-16, 22-16, 22-16, 23-20
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 4, Καρκαλάτος 5, Κρεμαστιώτης 2, Κοροβέσης, Μούγιτς 3, Μπακατσέλος, Ντάσεβιτς 2, Τουνγκελίδης, Σαμαράς, Μυλωνάς 2, Σεϊρεκίδης 2, Ρουσσόπουλος, Λοίζος, Παπαδόπουλος, Δάσκαλος 3.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης 1, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης 5, Ανανιάδης 5, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Βουτσάς, Γραμματικόπουλος, Μαστορογιάννης 1, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς.
Διαιτητές: Φωκίτης- Τσάμος, δίλεπτα: 3-4, πέναλτι: 4/4-2/2