Ο Δούκας το ντέρμπι με την ΑΕΚ στους παίδες της ΕΣΧΑ - Όλα τα αποτελέσματα

Ο ΑΣΕ Δούκα ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ για την 3η αγωνιστικής της β’ φάσης (1-8) του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΧΑ.

Το συγκρότημα του Γιώργου Σαΐτη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4 τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη αυτή, διατηρώντας το απόλυτο τη φετινή σεζόν, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο ξεκίνημα του με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η ΑΕΚ στο 17’ ξέφυγε με δυο τέρματα (8-6) όμως ο ΑΣΕΔ με ένα σερί 0-3 πήρε προβάδισμα στο 22’ (8-9). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι με την Ένωση να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με ένα γκολ (15-14) και τις δυο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο μισό του αγώνα.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ έχτισε μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων (21-17, 38’) όμως οι παίχτες του Δούκα με αντεπίθεση διαρκείας και επί μέρους σκορ 1-6 πήραν τα ηνία αγώνα και προηγήθηκαν στο 45ο λεπτό με 22-23 και πολύ σύντομα, 22-25 στο 46'. Η ΑΕΚ, στον χρόνο που είχε απομείνει, πίεσε για να καλύψει τη διαφορά, όμως ο Δούκας κατάφερε να μείνει συγκεντρωμένος μέχρι το φινάλε και κατέκτησε μια σπουδαία νίκη επικρατώντας με 32-29.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Δούκα οι Γερουλάνος και Ζαφειράκης, ενω για την ΑΕΚ οι Κοτσιώνης και Δικαιούλιας

ΑΕΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ: 29-32
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 5-5, 8-6, 11-12, 15-14 ημ, 19-16, 21-19, 22-23, 23-27, 26-29, 29-32 τελ.

ΑΕΚ (Γεωργούδης): Βασιλακάκης, Παπαδάκης, Πρωτέκδικος, Αθανασάκος, Δικαιούλιας 7, Ασλής, Σοφιανός 2, Στάθης 5, Κοτσιώνης 13, Βασιλείου, Κοβάνης 1, Καρράς 1, Παππας, Τσαμποδήμος, Παπαντωνίου, Ρούτσιας.

ΑΣΕ Δούκα (Σαΐτης): Κασιώνης, Βασιλόπουλος, Μάνος 3, Παγιάτης 3, Αθανασόπουλος, Κοτζαντωνόγλου, Σφαέλος, Γερουλάνος 10, Βασιλόπουλος 1, Κωνσταντόπουλος, Ρουμπης, Βούλγαρης 4, Ζαφειράκης 7, Ραυτόπουλος, Τσέβας, Στεφανίτσης 4.

* Κερατσίνι και ΟΦΝΙ έχουν από 2 αγώνες

Σε συναντήσεις για τα Πρωταθλήματα ΕΣΧΑ στις κατηγορίες Εφήβων, Παίδων, Παμπαίδων Β’, Παγκορασίδων Β’ , που πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη 15/11/2018, το Σαββατοκύριακο 17-18/11/2018 και την Δευτέρα 19/11/2018, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: