Ξανά στάση για τον Ολυμπιακό στον Έβρο

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να βρεθεί μόνος πρώτος στη Volley League, αλλά άφησε την Αλεξανδρούπολη με σκυμμένο το κεφάλι, χάνοντας από τον τοπικό Εθνικό με 3-2 για τη 2η αγωνιστική.
Να σημειωθεί για τον Ολυμπιακό ότι είχε χάσει και πέρυσι στο ίδιο γυμναστήριο με 3-1, που ήταν τότε η πρώτη του ήττα στην ακριτική πόλη έπειτα από...
14 χρόνια..
Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος. Από την αρχή «έχτισε» μια διαφορά τριών πόντων (5-3, 10-7), που εκτοξεύτηκε στο συν 7 (20-13), για να φτάσει εύκολα στο 25-18.
Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν φουριόζοι και στο 2ο σετ. Είχαν σταθερά το προβάδισμα (6-3, 12-9, 14-10, 17-15, 20-17 και 21-9, αλλά σε εκείνο τη σημείο ήρθε το μπλακ άουτ.
Ο Εθνικός προηγήθηκε 22-21, για να φτάσει στο πρώτο νικηφόρο σετ στο πρωτάθλημα με 25-22.
Η εικόνα του αγώνα είχε αλλάξει. Οι γηπεδούχοι έχοντας και τη συμπαράσταση των φιλάθλων τους, κυριάρχησαν στο τρίτο σετ.
Βρέθηκαν μπροστά με 12-7, 14-8 και 15-8, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που πελαγοδρομούσε.
Ο Εθνικός έφτασε στο 24-19, ο Ολυμπιακός έκανε μια απέλπιδα προσπάθειας μπας και σώσει το σετ, μείωσε σε 24-22, αλλά με σερβίς άουτ, ο Εθνικός πήρε το σετ 25-22, εξασφαλίζοντας μίνιμουμ τον πρώτο του βαθμό στη Volley League.
Το 4ο σετ ήταν αμφίρροπο. Ο Εθνικός ξεκίνησε πάλι καλύτερα (5-2, 6-3, 7-5), αλλά ο Ολυμπιακός μπροστά στο φάσμα της ήττας, ανέβασε την απόδοσή του.
Ισοφάρισε 8-8, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (10-9, 11-12), όταν ένα σερί των «ερυθρόλευκων» τους έδωσε προβάδισμα με 20-15, για να μείνουν ζωντανοί στον αγώνα, τελειώνοντας το σετ με 25-17 και στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ ο Εθνικός πήρε κεφάλι στο σκορ με 5-3 και 6-4, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 7-6 και οι ομάδες άλλαξαν τερέν, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 8-7.
Με μπλοκ από τον Πετρέα ο Ολυμπιακός πήρε αέρα δύο πόντων (10-8), όμως με τον Αργεντινό στο σερβίς Πέπε Γκονζάλες, που είχε τρεις συνεχόμενους άσους οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 13-10.
Στη συνέχεια ο Γκονζάλεζ σημάδεψε το φιλέ, ο Φιλίποφ μείωσε σε 13-12, όμως ο Γκονζάλες έκανε το 14-12 και ο Ρολάντο Χιμένεθ κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό, 14-13.
Ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 14-14, το σερβίς του Νοβότινι ήταν άουτ (15-14), για να τελειώσει το σετ και τον αγώνα ο Πέπε Γκονζάλες (16-14).

Τα σετ: 18-25 (25'), 25-22 (25)', 25-22 (26'), 17-25 (24'), 16-14 (18').
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Α. 9 (8/17 επ., 1 άσο, 56% υπ. - 33% άριστες), Κόβατς 10 (9/14 επ., 1 άσο), Γκονζάλες 22 (15/41 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Παπάζογλου 13 (10/16 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (3/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 79% υπ. - 69% άριστες), Κιρόζ -λ (58% υπ. - 50% άριστες) / Καβαρτζίεφ, Γραμματικάκης.
Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 19 (16/27 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Νοβότνι 24 (16/27 επ., 4 μπλοκ, 4 άσοι, 44% υπ. - 44% άριστες), Ανδρεάδης 9 (6/10 επ.,2 άσοι, 1 μπλοκ), Πίντο 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ. - 68% άριστες), Κουζούνης -λ (83% υπ. - 59% άριστες) / Κοκκινάκης 1, Κανέλλος 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Λιβαθηνός.