Μεγάλη, παρθενική νίκη για τον Φαίακα με άμυνα... γρανίτη και ανατροπή στα τελευταία λεπτά

Ήταν... γλυκιά, μα και (πολύ) αγχωτική, η παρθενική νίκη (24-22), κατά την τρέχουσα σεζόν, του παθιασμένου Φαίακα Κέρκυρας επί του Αερωπού Έδεσσας (σ.σ. τρίτη ήττα σε έξι αναμετρήσεις), στο νησί του Ιονίου.

Οι Φαίακες έσπασαν το... ρόδι, αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ, με 13-9, στο ημίχρονο. Ο Αερωπός είχε τα ηνία σε όλο το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται, όμως οι Φαίακες, που φάνηκαν περισσότερο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση, πέτυχαν την ανατροπή. Στο 53ο λεπτό το ματς ήταν 20-22, όμως μ' ένα σερί 4-0 μέσα σε επτά περίπου λεπτά, το σύνολο του υπηρεσιακού προπονητή, Νίκου Πέρρου, «γύρισε» την πλάστιγγα και πήρε το παιχνίδι!