Νίκες τα φαβορί - Το πανόραμα της Α1 γυναικών

Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ
Σε έναν αγώνα που η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής, ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ επικράτησε στο Πανόραμα της ΑΕΠ με το ευρύ 15-42.

Παρουσιάζοντας τη γνωστή δυνατή του άμυνα, η οποία του δίνει πλουραλισμό στις επιθετικές λύσεις, τα κορίτσια του Δικεφάλου επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους για να φτάσουν σε μια πολύ εύκολη νίκη

ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΠΑΟΚ 15-42
Τα πεντάλεπτα: 1-5, 3-7, 3-8, 6-12, 7-15, 8-20 (ημχ), 10-14, 11-27, 12-29, 14-35, 14-37, 15-42.
ΑΕΠ Πανόραμα: Χριστοδουλίδης: Σπανού, Χαριτάκη, Αργυροπούλου 9, Ιωαννίδου 1, Χριστοδουλίδου, Καραβέλη, Αναστασιάδου, Αμανατίδου 1, Μεντεσίδου 2, Κυρικλίδου 2, Τσερέπη, Σεβδιλή, Νταντίρα, Αλυγιζάκη.
ΠΑΟΚ Mateco (Δημητρούλιας): Ράτσικα, Χατζηπαρασίδου 9, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 5, Ζυγούρα 4, Κρίτζαλη 1, Ευμορφίδου, Καμποΐμ, Σαμολαδά 5, Αρβανίτη, Φερφόλια 4, Μπατζαρακούδη 3, Νίκολιτς 4, Βαφειάδου 7, Κουρκουλάκη, Θεοδωράκη.

Διαιτητές: Φωτακίδης – Κινατζίδης: Δίλεπτα: 6-4. Πέναλτι: 2/5 – 4/4

Νίκη της Νέας Ιωνίας στο ντεμπούτο Σαμαρά
Επιστροφή στις νίκες για την Νέα Ιωνία, που με τον Δήμο Σαμαρά να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της, επικράτησε με 22-19 του Φιλίππου για την 8η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 22-19
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-1, 4-2, 6-3, 8-5, 11-6 (ημχ.), 13-7, 14-11, 16-13, 18-14, 20-16, 22-19

ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Σαμαράς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά, Φράγκου, Παπανικολάου 1, Κερλίδη, Καρέλα 3, Μακρή, Καραμάνου, Ν. Κεπεσίδου, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Άντριτσουκ 2, Κόβιτς 2, Χρονοπούλου 9, Στουγιαννίδου 5.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τσικίνας): Νάκο 1, Κατσικαρόνη, Εμμανουηλίδου 2, Γιαννοπούλου, Καραμητσου,  Ανθίτση 1, Καραχαρίση 7, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Ζουμπουλίδου, Γαβριηλίδου, Γεωργιάδου 3, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια 5, Λουρή.
Διαιτητές: Ανταλής- Τσάμος, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 2/2-1/2

Δύσκολα η Βέροια 2017 το Καματερό
Με νίκη ξεκίνησε το 2019 η Βέροια. Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι, επικράτησε με 19-17 του Καματερού στην Βέροια.

Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη αντιμετώπισε πρόβλημα στο σκοράρισμα στο πρώτο μέρος. Έμεινε χωρίς γκολ για 15 λεπτά και το 5-3 του 11' έγινε 5-9 στο 26'. Στο τελευταίο τετράλεπτο του πρώτου μέρους όμως, η Βέροια βρήκε λύσεις και με ένα επί μέρους σερί 4-0 έφτασε στην ισοφάριση (9-9 στο 30').

Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια είχε τον έλεγχο του ματς σε όλο το 30λεπτο. Πήρε άμεσα το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησε έως το φινάλε. Στο 55' οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 19-17 αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά δεν κατόρθωσαν να πετύχουν άλλο τέρμα. Ευτυχώς γι αυτές, η Ταϊρίδου έκανε σωτήριες επεμβάσεις και κράτησε το 19-17 μέχρι το φινάλε.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 - ΚΑΜΑΤΕΡΟ 19-17
Δεκάλεπτα: 3-2, 4-3, 5-5, 5-7, 5-8, 9-9 (ημ), 11-10, 13-12, 16-15, 18-16, 19-17, 19-17.

ΒΕΡΟΙΑ: (Χαραλαμπίδης) Ταμάρογλου, Τσιομπάνου 8, Κοτζαχρήστου 3, Στάμου, Βαφειάδου, Δελησάββα, Καλμουκίδου 1, Ταϊρίδου, Ανδρονικίδου, Ματαρώνα 3, Νταβίντοβιτς 4, Τσιτλακίδου 2.

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: (Σκοδριανός) Τσικνάκη, Παπαδοπούλου, Δαμάσκου 3, Λιβαρδά, Ζενέλι 6, Φακινού, Αλιφιέρη 1, Βασιλοπούλου, Τσιούλου, Βασιλείου 6, Χριστοδούλου, Σπυροπούλου 1, Ψαρρή, Καραχάλιου.

Διαιτητές: Τέμης, Γιάννου, Πέναλτι: 4/5, 3/6 - Δίλεπτες: 3/0

Νίκη για τον Μέγα Αλέξανδρο
Με νίκη ξεκίνησε το 2019 για την ομάδα των Γιαννιτσών, που επικράτησε της Πυλαίας με σκορ 18-11.

Ο Μέγας Αλέξανδρος είχε τον έλεγχο του σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και αφού προηγήθηκε με 11-5 στο ημίχρονο, συντήρησε τη διαφορά και στην επανάληψη, φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 18-11.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – ΑΕΣΧ Πυλαίας 18-11
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 6-3, 9-4, 9-4, 11-5 (ημχ) 13-6, 15-7, 17-7, 17-9, 18-10, 18-11

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Ταρινίδης): Πυριτίδου, Λαζαρίδου,  Ζιάκα Α. 3, Τομίδου, Τρεοπούλου 1, Πέγιου, Βασιλειάδου 2, Μαντζίρη, Παύλου, Τροχίδου Ε. 2, Τροχίδου Χ. 9, Ζιάκα Ε. 3, Παπαδοπούλου Ι. 1, Παπαδοπούλου Γ., Παρασκευαϊδου, Ανδρίτσου.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Σκανδάλης): Μαλέα 2, Μόσχου, Κουκμίση 6, Βράμπα 2, Ανδρεανίδου, Παραστατίδου 1, Κοπανέλου 1, Μάκουλη, Καγγελάρη, Σουμτάκη, Μανωλούδα, Σελεμίδου, Κούπα, Βράμπα Ε., Πετρίδου, Στεφανίδου.

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαϊδης Δίλεπτα: 6-3 Πέναλτι: 0/3-3/5