Ενα ακόμα δίποντο για την Πυλαία

Αν και βρήκε αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, η Πυλαία επικράτησε του Φοίβου με σκορ 30-19 για την 10η αγωνιστική της Handball Premier. Η Πυλαία έφτασε τους 10 βαθμούς στην 6η θέση, ενώ ο Φοίβος παραμένει τελευταίος με 3 βαθμούς.

Ο Φοίβος αν και αγωνίστηκε χωρίς τον τερματοφύλακα του Παπαγεωργίου λόγω θλάσης στη γάμπα και τους Μπόσκο και Μαρκατάτο, μπηκε δυνατά στον αγώνα, αιφνιδιάζοντας την Πυλαία και πρόηγήθηκε με 4 τέρματα διαφορά, μόλις στο στο 8:20 με τον Αθανασιάδη να κάνει το 1-5. Η ομάδα του Αντώνη Τσολάκου κρατούσε ενα προβάδισμα 3-5 τερμάτων μέχρι το 23' που το σκορ βρέθηκε στο 6-11. Από εκείνο το σημείο η Πυλαία έκανε την αντεπίθεση της και με ενα επί μέρους 7-1, βρέθηκε να προηγείται με 13-12 στη λήξη του ημιχρόνου.

Η επανάληψη είχε συνέχεια για τους γηπεδούχους οι οποίοι ανέβαζαν διαρκώς το προβάδισμα τους το οποίο έφτασε για πρώτη φορά στα 5 τερματα, με τον Καλόμοιρο να κάνει το 17-12 στο 36:40. Το τάιμ άουτ του Αντώνη Τσολάκου δεν μπόρεσε να ανακόψει την ορμή των παιχτών του Πάνου Γούσιου, που συνέχισαν να σκοράρουν στην επίθεση και να κρατάνε καλά την άμυνα τους, με το σκορ να φτάνει το 21-14 με τον Καβουσανάκης στο 44' και κάπου εκεί η Πυλαία κλείδωσε τη νίκη που ήρθε με σκορ

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ - ΦΟΙΒΟΣ 30-19
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 3-6, 4-10, 9-11, 13-12 (ημχ), 15-12, 19-14, 21-14, 25-16, 28-19, 30-19.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης 1, Ελέτα 2, Κουκμίσης 3, Μάτοβιτς 1, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης 1, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 5, Ανανιάδης 3, Καλόμοιρος 8, Καβουσανάκης 2, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός 1, Μπάτζιος

ΦΟΙΒΟΣ (Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πατραμάνης 1, Μήγγας, Πίτσιος 1, Μέτσης 5, Δέσπος 5, Αθανασιάδης 1, Θ. Παπαδόπουλος, Π. Παπαδόπουλος 1, Μανωλούδης, Σιγγιρίδης 1, Δεληζάνος 4, Γιαγκούλας, Χατζηβακαλέλης, Χατζηγιαννίδης.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 8-8. Κόκκινη: Μπάτζιος (46:32 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 3/4 – 2/4