Και τώρα Ολυμπιακός για τον ΠΑΟΚ

Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ που πέρασε από τις Συκιές νικόντας τον Φοίβο με σκορ 18-30 για την 7η αγωνιστική της Handball Premier.

Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη που αγωνίστηκε χωρίς τον Τζόνο που έμεινε εκτός αποστολής λόγω ενός τραυματισμού και τους Κοκώνη, Μαστορογιάννη, Αραμπατζή να μένουν στον πάγκο, πήρε από την αρχή το προβάδισμα το οποίο άγγιξε τα πέντε τέρματα (7-12) στο 23ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά τα γκολ των Γιόσμου και Κυπραίου διαμόρφωσαν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 10-14.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με τη διαφορά να κυμαίνεται στα 4-5 τέρματα  μέχρι το 45ο λεπτό (16-21). Στο τελευταίο τέταρτο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό με τη διαφορά να μεγαλώνει η οποία έφτασε το διψήφιο αριθμό με τα δύο συνεχόμενα γκολ του Πετρίδη (17-28). To παιχνίδι ολοκληρώθηκε τελικά με σκορ 18-30,με τον ΠΑΟΚ να σκέφτεται πλέον το πρώτο του μεγάλο ντέρμπι την επόμενη αγωνιστική στο Ρέντη, με τον Ολυμπιακό.

ΦΟΙΒΟΣ-ΠΑΟΚ 18-30
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 5-8, 6-10, 8-12, 10-14 (ημχ), 13-16, 13-18, 16-20, 17-22, 17-27, 18-30
Φοίβος (Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Μαρκατάτος 2, Μανωλούδης 1, Σιγγιρίδης, Πατραμάνης, Μήγγας, Δεληζάνος 1, Παπαγεωργίου, Τσιντίδης 1, Μέτσης 6, Δέσπος 2, Θ. Παπαδόπουλος, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηβακαλέλης, Μπόσκος 4, Αθανασιάδης 1.

ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής, Παλάσκας 8, Ελοζιάουα, Κοκκώνης, Τάσκοβιτς, Αποστόλου 2, Πετρίδης 7, Νικολαΐδης 3, Κωστακίδης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης, Τσεσμετζίδης 1, Κυπραίος 5, Δέλιας, Γιόσμου 3.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 5-4. Πέναλτι: 2/2 – 5/6. Κόκκινη: Μέτσης (50:22 – τρία δίλεπτα)