Εύκολα το 4 στα 4 ο Ολυμπιακός

Με κεκτημένη ταχύτητα από την νίκη σε βάρος της Κόμλο και την πρόκριση στους «32» του EHF Cup, η ομάδα του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.-«Ομίλου Ξυνή», επικράτησε με 34-19 του Φοίβου Συκεών και έκανε το «4Χ4» στην Handball Premier. Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ρέντη για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Γιώργος Ζαραβίνας προχώρησε σε ορισμένες δοκιμές προσώπων και σχημάτων και πλέον θα ακολουθήσει η διακοπή δυο εβδομάδων λόγω της προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας για το Euro2020.
Προβάδισμα από την αρχή!
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται για τελευταία φορά στο 6:40 με 4-5. Από εκείνο το σημείο ο Θρύλος με ένα 7-0 σερί έφτασε στο 11-5 στο 16'. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν εκ νέου σταματώντας το σερί του Ολυμπιακού και μείωσαν σε 11-6 με τον Μέτση στο 16:20. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα «απάντησε» άμεσα και μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Τζηράς διαμόρφωσε το 12-6. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον  Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό, να πηγαίνει με +5 μπροστά στο ημίχρονο και σκορ 17-12.
Εύκολα στην τελική επικράτηση!
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και διεύρυναν το προβάδισμα σε διψήφιους αριθμούς, με τον Καραμπουρνιώτη να πετυχαίνει το 24-14 στο 39:10. Ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα έγραψε το 25-14 για τον Ολυμπιακό που λειτουργούσε εξαιρετικά και είχε «κλειδώσει» ουσιαστικά την υπόθεση της νίκης. Ο Μπούμπαλο στο 47:58 αύξησε στο +14 τη διαφορά πετυχαίνοντας το 29-15 και στο 54:20 διαμόρφωσε το 31-17 για το +15. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό και ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 34-19.