Καταιγιστικός στην πρεμιέρα ο ανανεωμένος Δούκας

Ποδαρικό με νίκη στη νέα σεζόν έκανε ο ΑΣΕ Δούκα που στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Handball Premier επικράτησε άνετα της Δράμας ’86 με 30-18. Οι παίκτες του Κωστή Μπούνα έδειξαν αγωνιστική σοβαρότητα και πειθαρχία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ανέβασαν την απόδοση τους στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και περιορίζοντας τον αντίπαλο αμυντικά οδηγήθηκαν στην κατάκτηση των δύο πρώτων βαθμών.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 και τον ΑΣΕΔ να ξεσπά με τους Αϊβαλιώτη και Μωραϊτη και να ξεφεύγει με τεσσερα γκολ (5-1) στο 8ολεπτό. Η Δράμα ’86 έψαξε την αντίδραση και τη βρήκε με τους Καφαντάρη και Ντράσκιτς να μειώνουν σε 7-6 και τον Τουνγκελίδη να ισοφαρίζει σε 7-7 στο 23ο λεπτό. Ο Δούκας όμως πέρασε και πάλι στν αντεπίθεση, έτρεξε, βρήκε εύκολα τέρματα από αιφνιδιασμούς και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 11-7.

Στην επανάληψη, οι “μπλε” με τους Κεδέρη και Ντούνη αύξησαν τη διαφορά στα έξι γκολ (13-7) τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι αναζητούσαν διακαώς λύσεις στην επίθεση. Η ομάδα του Κωστή Μπούνα συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των Δραμινών. Κεδέρης, Ζιβούλοβιτς, Μωραϊτης και Πολύδωρος συνέχισαν να «βομβαρδίζουν» το αντίπαλο τέρμα με τη διαφορά να φτάνει στο 52’ τα 11 τέρματα (26-15).

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πήραν χρόνο συμμετοχής και οι νεότεροι παίκτες του Δούκα οι οποίοι άφησαν θετικές εντυπώσεις ενώ το τέλος του αγώνα βρήκε τον Κωστή Μπούνα και τους συνεργάτες του να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 30-18.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 30-18
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-1, 6-3, 7-4, 7-4, 11-7 (ημχ.), 13-8, 17-10, 20-13, 24-15, 28-16, 30-18
ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 6, Τόμπρος, Αϊβαλιώτης 3, Πολύδωρος 2, Ν. Κολλύρης, Παγιάτης 1, Ι. Ταουσάνης 2, Σακάλογλου, Ντούνης 1, Λιόλιος, Ζιβούλοβιτς 5, Α. Ταουσάνης, Τσακούλης 1, Κλεώπας, Π. Κολλύρης 1, Κεδέρης 8.
ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Καφαντάρης 3, Γουργούμης, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου 1, Κουρουτζίδης 1, Τουνγκελίδης 5, Σινά 2, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Ντράσκιτς 3, Χαϊτίδης 1, Κουρτίδης, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Αλμπάντης, Τσιτσίγκος 1.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Κουτσός, Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 5/6-2/2