Δυναμική πρεμιέρα για τον Αερωπό. Εξελίξεις στο θέμα του προπονητή

Πολύ καλός ο Αερωπός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα επικρατώντας 34-26 του Φοίβου.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο όπου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (3-3), ο Αερωπός με ενα σερί 5-0 και μπροστάρη στην επίθεση τον Δημάκη ξέφυγε 8-3 και ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό του αγώνα προηγήθηκε με 16-11 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα της Έδεσσας με κορυφαίο τον Μπάρμπα (21 αποκρούσεις) ξέφυγε ακόμα πιο πολύ με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 34-26.

Με την λήξη ο υπηρεσιακός τεχνικός της ομάδας Δεληχρήστος ευχαρίστησε του παίκτες για την εμφάνιση τους και την νίκη αλλά ξεκαθάρισε ότι δεν προτίθεται να συνεχίσει ως πρώτος προπονητής
Ετσι εάν δεν υπάρξει εξέλιξη επιστροφής Πηλαλίδη αύριο ο Αερωπός θα ψάξει απο την Δευτέρα νέο τεχνικό

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 34-26
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-3, 11-4, 13-6, 13-9, 16-11 (ημχ.), 19-14, 21-16, 24-18, 27-21, 31-22, 34-26

ΑΕΡΩΠΟΣ (Χρήστος Δεληχρήστος): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 2, Μαυροδουλάκης, Λιάνδης, Φ. Τζουβάρας 4, Κράλλης 3, Μισηρλίδης, Θεοδωρόπουλος 6, Δημάκης 6, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 6, Κεσίδης 3, Κυριακού 7, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

ΦΟΙΒΟΣ (Αντώνης Τσολάκος): Χατζηγιαννίδης, Μαρκατάτος, Μανωλούδης 2, Συγγιρίδης 1, Πατραμάνης 3, Μπόσκος 6, Μήγγας, Δεληζάνος 1, Παπαγεωργίου, Πίτσιος, Μέτσης 9, Δέσπος 2, Α. Παπαδόπουλος 2, Γρηγοριάδης, Χατζηβακαλέλης.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 3/4-2/2

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Πριν την έναρξη του αγώνα ο παρατηρητής κ. Παρτεμιάν δεν άφησε τον αθλητή του Φοίβου Π. Παπαδόπουλου να αγωνιστεί διότι δεν αναγράφεται καθαρά η ειδικότητα του γιατρού στο δελτίο του».