Εύκολο πέρασμα του Ολυμπιακού στην Πυλαία

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Ηandball Ρremier ο Ολυμπιακός. Οι νταμπλούχοι επικράτησαν εύκολα 19-27 της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη.

Οι παίχτες του Γιώργου Ζαραβίνα, μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήραν από την αρχή το προβάδισμα, για να προηγηθούν με double score (5-10) στο 16ο λεπτό. Η ομάδα της Πυλαία ανέβασε την απόδοση της και μείωσε τη διαφορά στα 3 τέρματα (8-11), όμως ο Ολυμπιακός με ενα επι μέρους 1-6, έκανε το σκορ 9-17 στην ανάπαυλα.

Ανάλογη η εικόνα και στην επανάληψη με τους νταμπλούχους να διατηρούν το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα, για να φτάσουν στη νίκη με σκορ 19-27.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 19-27
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 5-9, 8-11, 9-15, 11-17 (ημχ.) 14-18, 16-21, 16-24, 16-25, 17-26, 19-27

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Αντωνιάδης 2, Αποστολίδης 1, Τσαναξίδης, Ανθομελίδης, Καλόμοιρος 3, Κουκμίσης 4, Ψωμανθιανός 1, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Ορφανουδάκης, Ελέτα, Αλατσατιανός, Ανανιάδης 2, Ζαφείρης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 1, Χιμένεθ 4, Τερλέτσκι, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 4, Μπούμπαλο, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Δεληχρήστος, Τσίλης 3.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Λινάρδος, Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 1-1-1/1