Ήττα και 10η θέση η ανδρών Κ18 (video)

Την 10η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα K18 της Β κατηγορίας που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας, κατέλαβε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ύστερα από την ήττα του με 23-22 στον αγώνα με την Εσθονία.

Αγωνιστικά μετά από ενα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο όπου το σκορ ήταν ισόπαλο 2-2, οι Εσθονοί πήραν το προβάδισμα το οποίο έφτασε τα 4 τέρματα στο 20' (8-4). Η ελληνική ομάδα κατάφερε με ενα σερι 2-5 να μειώσει με τη λήξη του ημιχρόνου που βρήκε τους Εσθονούς μπροστά στο σκορ με 10-9. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος που βρήκε τους Εσθονούς να παίρνουν τη νίκη με σκορ 23-22.

"Δεν είμαστε ικανοποιημένοι με το παιχνίδι μας σήμερα, επειδή χάσαμε τον τελευταίο μας αγώνα και επιστρέφουμε στην Ελλάδα με ήττα. Ο αιφνιδιασμός είναι ένα δυνατό σημείο της ομάδας μας, αλλά δεν το κάναμε πολύ σε αυτό το τουρνουά, όπως και η άμυνα μας είναι καλή. Θα βαθμολογούσα το σημερινό παιχνίδι με 5 στα 10. Το πρωτάθλημα είχε μια εξαιρετική ποιότητα και μερικές πολύ ισχυρές ομάδες." ανέφερε στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα  Χρήστος Τζίμπουλας που πέτυχε 9 τέρματα στον σημερινό αγώνα.

ΕΣΘΟΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 23-22
Πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 6-4, 8-4, 9-7, 10-9 ημ 12-11, 14-13, 16-15, 17-17, 19-17, 23-22
ΕΣΘΟΝΙΑ: Τίμο 7, Οολουπ 4, Μαμπόρια 3, Ρεμπάνε 3, Ντρόγκιν 2, Κασκ 2, Νερουτ 2, Χίμα, Γιάανους, Κόπλι, Ρουουτ, Σααρ, Σερνάτ, Βάχου, Βιιλοπ, Βίκταρ.
ΕΛΛΑΣ (Αρβανίτης): Τζίμπουλας 9, Μπόσκος 8, Αθανασιάδης 2, Δεληχρήστος 2, Τρούλος, Αγαθόνικος, Ελευθεριάδης, Γεωργαλής, Μαρκατάτος, Μήγγας, Παπαδόπουλος, Παπαντωνόπουλος, Ρουσσόπουλος, Τσάκαλος.
Διαιτητές: Λόσακ- Σαιμπάκοφ (Ουκρανία), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/5 – 2/2