Εξαιρετικός ο Διομήδης οδηγεί τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η είσοδος στα ημιτελικά των πλέι οφ της Handball Premier, αφού ο Διομήδης με μια εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε με 28-18 του Δούκα και εφερε τη σειρα στο 1-1.  Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, αυτή τη φορά στο Δαίς, το Σάββατο στις 15:00.

Αγωνιστικά ο Διομήδης μπήκε παθιασμένα στο παιχνίδι και με ενα πολύ δυνατο ξεκίνημα έφτασε να προηγείται με 6-1 στο 14' και 8-3 στο 18',  με τον Δούκα να προσπαθεί να ανακόψει την ορμή των γηπεδούχων και τον τεχνικό των μπλέ Κώστα Μπούνα να παίρνει τάιμ άουτ που φάνηκε να ήταν χρήσιμο, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και εκαναν ένα επί μέρους σκορ 4-5, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους παίχτες του Διομήδη, με σκορ 12-8.

Με το ξεκίνιμα της επανάληψης, ο Δούκας μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα και πλησίασε στα δύο τέρματα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 14-12 στο και 15-13 στο 37'. Κι εκεί που φαινόταν ότι το παιχνίδι απέκτησε ξανά ενδιαφέρον, ο Διομήδης με ενα επι μέρους σκορ 5-1, έκανε το σκορ 20-14 στο 47' με Ρουσσόπουλο και Άρσιτς να πρωταγωνιστούν σε επίθεση και άμυνα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους Λύκους που μεγάλωσαν περισσότερο τη διαφορά για να καταλήξει στα 10 τέρματα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 28-18.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 28-18
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 6-1, 8-3, 11-8, 12-8 (ημχ.), 14-11, 16-13, 19-14, 22-15, 25-17, 28-18

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 4, Σάτον, Κρεμαστιώτης 4, Αργυρού 5, Σμυρνιώτης, Άρσιτς, Χειβιδόπουλος 5, Νικηφόρου, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 5, Τσάτσας, Χαντέλης 2, Ντούρος, Γιόσμου 3

ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 3, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 2, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Μπάγιος 4,Ζιβούλοβιτς 2, Νταρσουλάντ 1, Ζαφειράκης 1, Κολλύρης, Κεδέρης

Διαιτητές: Καραπάνος – Αβράμης Δίλεπτα: 4-4 Πέναλτι: 3/4-1/2