Προβάδισμα πρόκρισης ο Δούκας

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Handball Premier απέκτησε ο Δούκας που επικράτησε με του Διομήδη με 24-21, στον πρώτο αγώνα του ζευγαριού 4-5, που θα κριθεί στις δυο νίκες, με το νικητή της σειρας να βρίσκει αντίπαλο στα ημιτελικά, τον Ολυμπιακό.

Σε έναν αγώνα με πολύ άγχος και για τις δυο ομάδες, γεγονός που εξηγεί τον εκνευρισμό και τα πολλά λάθη εκατέρωθεν, ο Διομήδης μπήκε καλύτερα στον αγώνα και πήρε από την αρχή το προβάδισμα και στη συνέχεια εκμεταλλευόμενος την ανοιχτή άμυνα των γηπεδούχων, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 10-13 με τους Γιόσμου και Νικηφόρου, να σηκώνουν το επιθετικό βάρος της ομάδας του Άργους.

Στην επανάληψη ο Δούκας μπήκε πολύ δυνατά και με την είσοδο του Ζαφειράκη και με όπλο την καλή άμυνα 6:0, έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα ίσια και πήρε το προβάδισμα στο 35' με 15-14. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους παίχτες του Κώστα Μπουνα να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα για να φτάσουν τελικά σε μια πολύτιμη νίκη, με σκορ 24-21