Αήττητος και Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός

Το εντός συνόρων αήττητό του διατήρησε ο Ολυμπιακός/όμιλος Ξυνη που επικράτησε με 28-19 του Δούκα στο Δαΐς σε αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της handball premier.

Με το δίποντο αυτό η ομάδα του Πειραιά παρέμεινε αήττητη στον πρώτο γύρο και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια χειμώνα.
Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα έφτασε τους 21 βαθμούς και διατηρήθηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Από την άλλη η ομάδα των εκπαιδευτηρίων έμεινε στους 13 βαθμούς και πλέον Διομήδης και ΑΕΚ έχουν την ευκαιρία να την προσπεράσουν.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 4-2 μετά από τέρμα του Αραπακόπουλου στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης. Παπαδιονυσίου και Αλβανός έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει, ενώ με γκολ του Παπαδιονυσίου και πάλι η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα προσπέρασε για πρώτη φορά με 7-6 στο 18ο λεπτό.
Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί του στο 5-0 και έφτασε στο 10-6 με τον Αλβανό στο 23ο λεπτό. Ο Παπαπούλιος έδωσε τέλος στο σερί της ομάδας του Πειραιά, ενώ ο Ζιβούλοβιτς μείωσε σε 10-8 στο 25ο λεπτό κι αφού ο Ολυμπιακός είχε μείνει με 4 παίκτες γηπέδου μετά τις δίλεπτες αποβολές σε Παπαδιονυσίου και Καραμπουρνιώτη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά πέντε τερμάτων (13-8) με τον Κανδύλα προτού ο Ντούνης με τη λήξη διαμορφώσει το 13-9 του πρώτου ημιχρόνου.
Με την επιστροφή των δύο ομάδων ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με έξι τέρματα (15-9) με γκολ του Τζηρά στο 33ο λεπτό ενώ με τον Σανίκη η διαφορά έφτασε στο +7 (17-10) δύο λεπτά αργότερα. Ο Δούκας κατάφερε να αντιδράσει και με γκολ των Ντούνη, Κεδέρη και Ζιβούλοβιτς μείωσε σε 17-14 στο 42ο λεπτό.
Μάλιστα η ομάδα των εκπαιδευτηρίων είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο αλλά ο Ζιβούλοβιτς αστόχησε σε κόντρα επίθεση. Ο Ολυμπιακός με τον Παπαδιονυσίου και τον Αλβανό κατάφερε να φτάσει τη διαφορά και πάλι στα έξι τέρματα (20-14) δέκα περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.
Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με τη διαφορά να ανοίγει στα τελευταία λεπτά.

ΑΣΕ Δούκα - «Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.»-Ομίλου Ξυνή 19-28

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 6-6, 6-8, 8-10, 9-13 (ημ.), 11-17, 13-17, 14-18, 17-21, 17-24, 19-28